Logo

Tipy pro výběr webových stránek

Graficky dobře zpracované stránky nebo rychlost načítání?


 

I když se dnes průměrná kvalita a rychlost připojení internetu zvyšuje, je třeba si klást otázku zdali dát přednost rychlosti načtení stránky před kvalitou.

V případě graficky náročných stránek se uživatelé, kteří mají minimální rychlost připojení uchylují k tomu, že vypínají načítání grafiky či obrázků, aby si zkrátili rychlost načítání stránek. Z toho důvodu je třeba zvážit množství reklamních bannerů, velikost obrázků či umístění animací, které podstatně zvyšují velikost stránky.


 

Flashové animace?


 

Flashové animace web mohou oživit a dodat mu na zajímavosti. Na druhou stranu má i svoje nevýhody. V případě, že web odstartujete až po spuštění flashové animace vypadá to sice efektně na druhou stranu jej nemají v lásce zejména vyhledávače, které vyhledávají zadaná klíčová slova a v případě úvodní animace se k nim nemusí dostat.


 

Jak změřit velikost stránky?


 

V případě že používáte IE

V menu zvolte Soubor, Uložit jako a nastavte typ Úplná stránka WWW. Stránka se vám tak uloží včetně obrázků, CSS, popř. PHP, JAVA a dalších souborů.


 

V případě že používáte Firefox

Pak v prohlížeči zvolte Soubor, Uložit stránku jako a vybertě místo na disku kde soubor bezpečně najdete.


 

Pokud máte stránku uloženou můžete zjistit její velikost (kliknete na složku či soubor – pravé tlačítko - vlastnosti) – optimální stránky by měli mít řádově desítky kB (např. 50kB).


 

Velikost stránek zle snížit následovně:

1. Snížením množství reklamních bannerů

2. Omezením množství ikon na stránce
Často jsou na stránkách umístěny ikony např. nejrůznějších vyhledávačů, které návštěvníci v konečném důsledku stejně moc nepoužívají. V případě že je tam ale chcete mít, můžete je nahradit třeba textovými odkazy.

3. Používáním menších obrázků
Nahraďte animované obrázky statickými, snížením kompresního poměru (JPG) nebo barev (GIF).

4. Omezení množství obrázků
K častým hříchům patří zejména příliš mnoho obrázků umístěných na stránce či menu složené z obrázků.

5. Omezte program náročné na přenosovou rychlost
k náročných programům patří zejména Flash, Java, hudba na pozadí aj.

7. Vyžadujte stránky stylované pomocí CSS
CSS dnes podporuje většina používaných prohlížečů (Internet Explorer 5 a vyšší, Netscape Navigator 4 a vyšší. Mozilla, Opera). Pomocí externího stylesheetu většinu formátovacích informací, v HTML dokumentu je pak jen samotný obsah. Výhoda spočívá v externím uložení a cachi se tak musí stáhnout pouze při první návštěvě stránek.

8. Vyžadujte správně napsaný HTML kód
Pokud firma vytváří stránky pomocí editorů WYSIWYG, Microsoft FrontPage aj. nemůžete očekávat, že budete mít kvalitně napsané stránky. Tyto editory, totiž produkují nekvalitní kód popsaný zbytečně mnoha tagy.

Dále by stránky neměli obsahovat zbytečné mnoho tabulek, neboť ty taky nemají vyhledávače příliš v oblibě.


 

Pokud si nejste jisto čem to tady mluvíme, a přesto by jste chtěli posoudit stránky někým nabízené, či již vytvořené, obraťte se klidně na nás rádi Vám pomůžeme.


 

 

Kontakty:

info@malyjarda.cz

support@malyjarda.cz

+420 558 847 461cenzuruje váš poskytovatel připojení?