Často kladené dotazy ohledně spamu:

 

 

Jak se dostávají emailové adresy do tzv. spamlistů (rozsáhlé seznamy emailových adres vlastnící spameři, na které odesílají nevyžádanou komeční poštu)?

Krutou pravdou je, že drtivá většina emailových adres se dostává na spamlisty ze „zavirovaných“ PC s operačními systémy Windows.

 

Proč to spameři dělají?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. Spam, ačkoli má jen mizivou poměrovou účinnost vzhledem k počtu odeslané pošty různým adresátům, na které se reklamní email odesílá, se prostě finančně VYPLÁCÍ.

 

Proč se již nedá „jednoduše“ blokovat seznam emailových serverů, ze kterých spam přichází?

Před pár lety byla toto velmi oblíbená a také jedna z poměrně účinných metod boje proti spamu, nicméně spameři vykazují mimořádnou vynalézavost a drtivá většina spamu (70-80 %) je nejen velmi umně vytvořena, tak aby nebylo možné poznat odkud spam ve skutečnosti pochází (zfalšované hlavičky emailu), ale jsou posílány z tzn. zombie počítačů (zavirované/napadené PC) propojených do tzn. botnetů (sítě často i o tisících počítačů z celého světa, tudíž v různých částech Internetu), které je možné jednoduše vzdáleně ovládat (často oblíbené je vydávání příkazů přes IRC) a zadávat jim příkazy k odesílání spamu.

 

Existují metody (alespoň teoretické), které zabrání příchodu spamu ve 100% případů?

Ano v principu tyto metody existují, nicméně zároveň přinášejí problémy jiné, například:

 

  • SPF záznamy (záznam v systému DNS, který říká, ze kterého/kterých serveru/serverů může pošta přijít, pokud dojde odjinud, je email odmítnut) a jejich deriváty přinášejí velké nepohodlí pro mobilní uživatele a vyžadují komplexní nasazení všech v Internetu. Navíc tuto metodu je v konečném důsledku sice obtížně, ale přece jen možné určitým způsobem obcházet, je to proto jen dočasné řešení, které se spameři v případě plošného nasazení naučí obcházet.

  • Elektronické podepisování emailů. Tato metoda je technicky možná, jakýkoli email, u kterého nesouhlasí elektronický podpis je odmítnut. Toto řešení je bohužel pouze možné jen pokud nám na jiné poště nezáleží (od zákazníků, od uživatelů mimo firmu ap.), protože podepisování emailů používá pouze malé procento uživatelů Internetu a také výměna šifrovacích klíčů tak, aby mu bylo možné pro dané účely důvěřovat si vyžaduje nepohodlnou a zdlouhavou cestu.

  • Nepoužívat elektronickou poštu. Zajímavá metoda, kdy prostě není používán klasický email, ale například webové formuláře, toto opravdu řeší problém se spamem, ale znamená to, že ignorujeme všechny, kteří elektronickou poštu používají a používat chtějí a také ty, kteří očekávají, že budou kontaktováni emailem.

  • Platit za každý odeslaný email velkým korporacím je jen úsměvná snaha těchto velkých firem jak vydělat na něčem, co má dnes každý kdo je připojen do Internetu ZDARMA.

 

Proč prostě nenasadit tzv. greylisting, řada odborníků si ho chválí?

Tato metoda je sice poměrně účinnou (emailový server poštu od nového odesílatele „dočasně“ odmítne, zapamatuje si jej a při opětovném příchodu stejného emailu jej přijme), protože spameři prostě odmítnutý email už neposílají znovu, ale tato metoda není spolehlivá v tom smyslu, že mate řadu emailových serverů (může se stát, že žádaná pošta vůbec nepřijde – je vrácena odesílateli) a argument, že je to chyba těchto serverů jakkoli je pravdivý neobstojí, protože faktem je, že takové servery jsou a také jsou používány a druhý nepříjemný problém je, že žádaná a očekávána pošta je zdržena na tak dlouhou dobu, až to může být neakceptovatelný stav.

Proč nestačí dobře udržovaná a čerstvá databáze „vzorků“ spamu v aplikacích uznávaných softwarových firem, podobně jako u virů?

Protože tady mají bohužel spameři i nad velkou softwarovou firmou navrch. Komerční softwarovou firmu zajímají v první řadě zisky a placení dostatečně velkého množství pracovníků na doplňování této databáze, vzhledem k množství spamů, by vedlo buď ke zcela jasnému krachu takové firmy nebo k neúnosnému zdražení licencí za užívání takových programů. Typů virů je mnohem menší množství než typů spamů. Navíc vymyslet a naprogramovat nový typ viru, je záležitostí nesrovnatelně těžší, vyžadující o mnoho vyšší technické a odborné znalosti než u vymyšlení nového typu spamu, který antispamový filtr nezachytí (příměr: jízdní kolo si složí kde kdo, ale automobil včetně složitého motoru mnohem menší část lidí).

 

Kontakty:

info@malyjarda.cz

support@malyjarda.cz

+420 558 847 461cenzuruje váš poskytovatel připojení?